Достапни линкови

ВМРО ДПМНЕ прогласи победа на изборите


ВМРО ДПМНЕ прогласи победа на предвремените парламентарни избори во Македонија. На прес конференцијата во изборниот штаб на партијата, носителот на кандидатската листа во 3-та изборна единица Влатко Ѓорчев изјави дека коалицијата на чело со ВМРО ДПМНЕ, според нивните податоци, освоила 55 пратенички мандати, а СДСМ ќе има 39 пратеници во Собранието. Тој додаде дека нивната коалиција забележала победа во сите изборни единици и дека Никола Груевски останува премиер на Македонија.
XS
SM
MD
LG