Достапни линкови

Израелските сили убиле повеќе од 11 демонстранти


I
Израелските сили, убиле повеќе од 11 луѓе денеска , кога отвориле оган за да ги растераат демонстрантите кои се обиделе да влезат во Голанската висорамнина, која територија ја контролира Израел, иако се наoѓа во соседната Сирија. Сириската државната телевизија јави дека околу 220 луѓе биле повредени за време на пукањето. Од израелска страна нема коментар за загинати или повредени. Демонстрантите ја одбележуваат годишнината од војната во 1967 година, кога Израел ги окупираше Голанската Висорамнина, Западниот Брег, Источен Ерусалим и Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG