Достапни линкови

Одбиен предлогот за измени во руската химна


Рускиот парламент го одби барањето на пратениците од комунистичката партија, да се измени дел од Законот на руската федерацијa што се однесува на химната. Пратениците барале стихот „..од бога чувана земјо..“ да се знамени со „..од нас чувана земјо“. И претходно имало обиди тој стих од химната да се промени.
XS
SM
MD
LG