Достапни линкови

Хонг Конг-уапсени педесетина демонстранти


Плоштадот Тјенанмен во Пекинг.
Полицијата во Хонг Конг полицијата уапсила 53 демонстранти, кои палеле свеќи за да ја одбележат 22 годишнината од масакрот на плоштадот Тјенанмен во Пекинг. Полицијата ги уапсила бидејќи протестирале без претходно да побараат официјална дозвола за тоа. Полицијата ги уапсила откако претходно неколку пати ги предупредила дека го попречуваат сообраќајот. Стотици студенти загинаа кога војниците го задушија студенстскиот бунт на улиците околу плоштадот Тјенанмен во Пекинг на 4 јуни, 1989 година.
XS
SM
MD
LG