Достапни линкови

ОН поведе истрага за работата на мировниците во Судан


Обединетите нации ги испитуваат извештаите дека мировниците на ОН останале во своите касарни за време на неодамнешните борби меѓу силите од северниот и јужниот дел на Судан во спорната гранична област Абјеи. Портпаролот на ОН соопшти дека во спорната област се испратени највисоки воени советници за да се испитаат неодамнешните настани. Борбите и тензиите околу Абјеи продолжуваат и се закануваат дека ќе доведат до обновување на граѓанската војна и тоа само на неколку недели пред Јужен Судан и официјално да се отцепи од север на 9 јули.
XS
SM
MD
LG