Достапни линкови

ДИК-отворени сите 2.976 гласачки места


Државната изборна комисија соопшти дека сите 2.976 гласачки места во Македонија се отворени навремено. Гласањето за парламентарните избори почна во 7 часот и ќе трае до 19 часот, период во кој правото на глас ќе можат да го остварат 1.821.122 избирачи.
Тие својот глас можат да го дадат за 18 кандидатски листи на кои има 1.679 кандидати за пратеници во македонското Собрание
XS
SM
MD
LG