Достапни линкови

Албанија-опозицијата бара меѓународна помош за изборите


Кој ќе биде градоначалник на Тирана? Љуљзим Баша или Еди Рама?
Албанската опозициска Социјалистичка партија повторно одби да го признае кандидатот на Демократската партија Љуљзим Баша за градоначалник на Тирана и побараа меѓународна помош за решавање на проблемот. За лидерот на опозицијата Еди Рама, одлуката на судот е неприфатлива и се закани дека таквата одлука ќе наиде на отпор без преседан. Спорот започна кога владејачката партија го оспори изборот на Еди Рама за градоначалник . Потоа владеачката каолиција доби повеќе гласови, на што се жалеше опозицијата.
XS
SM
MD
LG