Достапни линкови

Гејтс жали за цивилните жртви во Авганистан


Гејтс и Карзаи на една од претходните прес конференции
Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска изјави дека жали за загубите на цивилни жртви во Авганистан. Гејтс, говорејќи на заедничка прес-конференција во Кабул со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, изјави дека нема да брзаат да ја напуштат земјата, но и дека нивната заложба не е бесконечна. Гејтс, престојува во проштална посета на Авганистан, бидејќи по 4 години служба, на крајот од месецов си оди од функцијата.
XS
SM
MD
LG