Достапни линкови

Бан Ки Мун -загрижен за бројот на убиени демонстранти во Сирија


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун
Трoјца луѓе се убиени за времe на погребот на десетиците демонстранти кои вчера беа убиени од страна на безбедносните сили, соопштуваат активисти за човекови права. Според нивните кажуважа двајца билe убиени од истрели од снајпер. Проценките на организациите за човекови права се дека вчера најмалку 44 луѓе загинале за време на протестите во Сирија, и тоа најголемиот дел од нив во градот Хама. Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави дека е длабоко вознемирен за боројот на демонстранти убиени за време на протестите.
XS
SM
MD
LG