Достапни линкови

Папата Бенедикт 16 во посета на Хрватска


Загреб пред посетата на Бенедикт 16
Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска ја почнува дводневната посета на Хрватска на која се гледа како на уште една поддршка на напорите на земјата за влез во Европската унија. Ватикан беше меѓу првите кои во 1991 година ја призна независноста на Хрватска. По утрешната миса Папата ќе го посети и гробот на кардинал Алојзие Степинац, кој претходниот папа Јован Павле го беатифицираше во 1998 година. Овој потег е оспоруван од србите и евреите кои сметаат дека Степинац за време на Втората светска војна ги поддржувал нацистите.
XS
SM
MD
LG