Достапни линкови

Гејтс: вистински можности за разговори со талибанците


Америкaнскиот секретар за одбрaна Роберт Гејтс
Америкaнскиот секретар за одбрaна Роберт Гејтс изјави денеска дека воениот притисок врз талибанците би можело да води кон вистински можности за мировни разговори. Гејтс на мировната конференција во Сингапур прецизира дека талибанците мора да ги прекинат нивните врски со Ал Каеда и да го предадат оружјето доколку сакаат да имаат политичко влијание во Авганистан. Претседателот Барак Обама го одреди идниот месец за почеток на повлeкувањето на американските трупи од Авганистан кое целосно треба да заврши во 2014 година.
XS
SM
MD
LG