Достапни линкови

Хонг Конг ја одбележува годишнината од настаните на Тјенанмен


Тјенанмен
Во Хонг Конг денеска се одбележува годишнината од крвавото задушување на демократските протести во Пекинг во 1989 година. Тоа всушност е единствено одбележување на кинеска територија на настаните од плоштадот Тјенанмен кога кинеската влада на денешен ден пред 22 години испрати тенкови и војници за задушување на шестнеделните протести. Поранешната британска колонија во 1997 година и беше вратена на Кина, но Хонг Конг има полуавтономен статус со граѓански права, меѓу нив и правото на протест, што е забрането во Кина.
XS
SM
MD
LG