Достапни линкови

Први НАТО напади врз Либија со хеликоптери


НАТО денеска соопшти дека за прв пат биле користени хеликоптери за напади во Либија. Алијанстата без да прецизира каде точно биле извршени нападите, објави оти нивна цел биле воени возила и воена опрема. НАТО оцени дека со вклучувањето на хеликоптерите ќе се интензивира поддршката за бунтовниците кои неколку месеци се борат за соборување на либискиот лидер Моамер Гадафи.
XS
SM
MD
LG