Достапни линкови

Во Македонија предизборен молк пред утрешното гласање


Политичките партии во Македонија синоќа ја завршија нивната кампања за утрешните предвремени парламентрани избори, ветувајќи им на граѓаните реформи кои ќе ја водат земјата во Европската унија. Над милион, осумстотини и дваесет илјади гласачи за прв пат наместо 120 ќе избираат 123 пратеници, односно уште тројца од дијапората. Избирачките места ќе бидат набљудувани од домашни и странски посматрачи, а прелиминарните резултати се очекуваат в понеделник.
XS
SM
MD
LG