Достапни линкови

Хашки Трибунал - одложено изјаснувањето на Младиќ


Поранешниот командант на босанските срби Ратко Младиќ го одложи изјаснувањето за вината нарекувајки ги обвиненијата против него за гнасни. Судијата Алфонс Орие пак закажа ново изјаснување по обинението на 4 Јули. Додека на Младиќ му беше читано обвинието тој одречно мрдаше со главата.
Тој денеска прв пат беше изведен пред судијата на Хашкиот трибунал за да се изјасни за обвиненијата за геноцид во Бих 1992 - 95. На повик на Судијата Алфонсо Орија од Холандија, да го потврди неговиот идентитет, Младиќ изјави „ Јас сум Генерал Ратко Младиќ“.
На прашањето дали е во состојба да ја следи постапката, Младиќ пак одговори дека ги разбира само мајчиниот српски јазик, како и макеоднскиот јазик. Младиќ беше уапсен во Србија по 16 години бегство.
XS
SM
MD
LG