Достапни линкови

Ратко Младиќ изведен пред судијата на Хашкиот Трибунал


Ратко Младиќ пред Трибуналот
Поранешниот командант на босанските срби Ратко Младиќ денеска прв пат е изведен пред судијата на Хашкиот трибунал за да се изјасни за обвиненијата за геноцид во Бих 1992 - 95. На повик на Судијата Алфонсо Орија од Холандија, да го потврди неговиот идентитет, Младиќ изјави „ Јас сум Генерал Ратко Младиќ“. На прашањето дали е во состојба да ја следи постапката, Младиќ одговори дека ги разбира само мајчиниот српски јазик, како и макеоднскиот јазик.
Младиќ беше уапсен во Србија по 16 години бегство. Неделава во Белград дојде до нереди за време и по митингот за поддршка на поранешниот командант .
XS
SM
MD
LG