Достапни линкови

Пакистанска терористичка организација - закана за американската безбедност


од нападите во Мумбаи - хотелот пред и по експлозиите
Американската безбедносна служба потврди дека пакистанската терористичка група „Лашкар-е-Таиба“ има врски со Ал-Каеда. Шефот на безбедносната служба Џанет Наполитано рече дека пакистанската организација претставува закана за безбедноста на Соединетите американски држави. Индијските власти ја обвинија „Лашкар-е-Таиба“ за терористичките напади во хотел во Мумбаи во 2008 година, инцидент при кој загинаа 166 лица.
XS
SM
MD
LG