Достапни линкови

Стејт департментот бара независна истрага за смртта на активистка во Иран


Зградата на американскиот Стејт Департмент
Американскиот Стејт департмент реагираше за смртта на иранска активистка која починала за време на погребот на нејзинито татко, тврдејки дека станува збор за последица од постапки на иранските власти кои се за осуда. Халех Сахаби почина на 54 годишна возраст за време на погребот на нејзиниот тартко. Иранските власти јавија дека жената доживеала срцев удар. Од Стејт департментот пак, тврдат дека станува збор за убиство и бараат независна истрага за случајот.
XS
SM
MD
LG