Достапни линкови

Иран- ослободен синдикалниот лидер на транспортните работници


Масур Осанло
Меѓународната организација на транспортни работници , соопшти денеска дека шефот на иранската организација е ослободен откако речиси 4 години помина во затвор. Мансур Осанло беше водач на синдикатите на возачите на автобуси во Техеран но беше уапсен под обвинение дека работел против националната безбедност и против државата. Тој беше осуден во 2007-та , на 5 години затвор, а минатата година дополнително казната му беше зголемена за една година.
XS
SM
MD
LG