Достапни линкови

Обвинение за убиецот на руската новинарка Политковскаја


Осомничениот за убиство на Политковскаја
Руските власти денеска го обвинија осомничениот за убиство на руската новинарска Ана Политковскаја. Истражните органи соопштуваат дека осомничениот Рустам Макмудов е виновен. Политковскаја која беше убиена во 2006- та, често ја критикуваше руската политика кон Чеченија и кршењето на човекоите права таму. Нејзиниот убиец беше уапсен во вторникот во Чеченија. Но оние кои го нарачаа убиството на Политковскаја некогаш не беа пронајдени, па истргата наиде на критики од групите за човекови права.
XS
SM
MD
LG