Достапни линкови

Лавров:членството на Балканот во НАТО е нивна суверена одлука


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Членството на балканските земји во НАТО е прашање на нивна суверена одлука, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Неговата изјава е коментар на изјавата на генералниот секретар на НАТО, Андрес фог Расмусен, кој изјави дека сите земји од Балканот би можеле да станат членки на Алијансата. Лавров изјави дека членките на НАТО, автоматски се и членки на сојузот Русија –НАТО, кој дејствува според истите принципи. Па така нуту една земја членка на Советот НАТО-Русија не може да ја осигура својата безбедност на сметка на други држави.
XS
SM
MD
LG