Достапни линкови

Друцас: Скопје полека го менува својот пристап за спорот


Министерот на надворешни работи Антонио Милошоски се поздравува со грчкиот министер Димитрис Друцас
Има промени во пристапот на Скопје кон спорот за името, изјави министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Друцас. Тој изјави дека другата страна конечно сфатила дека треба да изнајдат договор со Грција со цел да имаат реална европска перспектива. Друцас изјави дека Атина и Скопје ќе мора да разговараат за да се разберат подобро меѓу себе.
Тој го повтори ставот на официјална Атина за име со географска одредница за севкупна употреба и ги посочи примерите за можни решенија како „Северна Македонија“ и „Горна Македонија“.
XS
SM
MD
LG