Достапни линкови

Австралија бара судење на сиријскиот претседател


Австралија лобира за тоа сирискиот претседател Башар ал Асад да одговора пред Меѓународниот кривичен суд за злосторства против човештвото поради употребата на сила во растурањето на антивладините протести во таа земја. Австралија за ова веќе упатила писмено барање до генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун. Во досегашните протести загинале над илјада демонстранти.
XS
SM
MD
LG