Достапни линкови

Јапонската влада ,,преживеа,,


Наото Кан
Јапонската влада на премиерот Наото Кан го преживеа гласањето за недоверба што го побара конзервативната опозициона Либерално демократска партија. Владата на Кан беше критикувана за бавниот и несоодветен одговор на кризата предизвикана од земјотресот и цунамитo што ја погодија земјата на 11 март годинава. Претходно, Наoто Кан изјави дека ќе се повлече од функцијата веднаш откако неговата влада ќе се справи со последиците од катастрофата.
XS
SM
MD
LG