Достапни линкови

Лидерите на околу 40 земји денеска во Рим


Претставници на околу 40 земји во светот денеска ќе присуствуваат во Рим на воената парада по повод Денот на Републиката , со кој се одбележуваат 150 години од обединувањето на Италија.Меѓу најавените претствници во Рим ќе присуствуваат и генералниот секретра на Обединетите нации Бан Ки Мун,потпретседателот на САД Џозеф Бајден,претседателот на Русија Дмитриј Медведев , лидерите на европските езмји,блискоисточните лидери како и лидери од западен Балкан.Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов на покана од шефот на италијанската држава Џорџо Наполитано, ќе присуствува на свечената парада во Рим, како и на официјалната вечера што ја приредува претседателот Наполитано
XS
SM
MD
LG