Достапни линкови

Советот гласа дали Блатер ќе биде претседател на ФИФА


Сеп Блатер
Светската фудбалска федерација гласа дали Сеп Блатер ќе ја врши функцијата претседател уште 4 години. Некои фудбалски федерации бараа денешното гласање да се одложи бидејќи Блатер е единствен кандидат и се додека не се расчистат сомнежите за корупција. Неговиот противкандидат Мухамед Бин Хамам се повлече и беше суспендиран од етичкиот комитет на ФИФА поради обвинението дека давал поткуп на некои луѓе за да ја подржат неговата кандидатура.
XS
SM
MD
LG