Достапни линкови

НАТО ја продолжува мисијата во Либија за уште 90 дена


Триполи по нападите на НАТО
НАТО и формално ја продолжи својата мисија во Либија за дополнителни 90 дена. Мисијата започна во март. Алијансата има мисија да го контролира воздушниот простор и заштита на цивилите од нападите на силите лојални на лидерот Моамер Гадафи. НАТО ја презеде контролата на мисијата од коалицијата предводена од Франција, Велика Британија и САД на 31 март.
XS
SM
MD
LG