Достапни линкови

Белорусија бара помош од ММФ


Белорусија денеска соопшти дека побарала од Меѓународниот Монетарен Фонд пакет помош за справување со финансиската криза. Засега не се познати ни сумата ниту пак условите за потенцијалниот договор меѓу Белорусија и ММФ. Според аналитичарите, Белорусија е во финансиска криза поради зголемувањето на цените на енергијата, пред се од Русија, како и поради огромните трошоци пред претседателските избори во минатата година.
XS
SM
MD
LG