Достапни линкови

Иран- „технички проблеми“ го затвориja воздушниот простор за Меркел


Авионот на Меркел ја промени првичната рута
Иран денеска соопшти дека заради технички проблеми воздушниот простор над земјата бил накратко затворен, а тоа придонесе авионот на германската канцеларка Ангела Меркел да го смени правецот на движење на својот пат кон Индија. Од иранското министерство за надворешни работи соопштуваат дека проблемите биле само од техничка природа и одма биле решени. Авионот со канцеларката два часа правеше кругови над Турција, пред да им биде дозволено да поминат низ иранскаиот воздушен простор.
XS
SM
MD
LG