Достапни линкови

Изненадува реакцијата на Киргистан за минатогодишните насилства


Финскиот политичар Кимо Киљунен
Новата амбасадорка на САД во Киргистан е изнанадена од реакцијата на Киргистан за шефот на меѓународната комисија која ги испитува минатогодишните етнички инциденти на југот од земјата. Минатата недела Парламентот во Киргистан го прогласи финскиот политичар Кимо Киљунен за „персона нон грата“, откaко тој во извештајот наведе дека можеби безбедносните сили биле сооучесници во насилствата . Во минатогодишните нереди меѓу етничките Узбеци и Киргизи загинаа повеќe од 470 луѓе. Киљунен во своjот извештај наведе дека одредени напади во узбечките населби може да се сметат за злосторства против човештвото. Владата во Киригистан ги одби таквите тврдењаа како неприфатливи и еднострани.
XS
SM
MD
LG