Достапни линкови

Во Данска осуден човек за тероризам


Судот во Копенхаген, осуди на 12 години затвор еден Чеченец за неуспешен бомбашки напад во Дaнска. Дваесет и пет годишниот маж е осуден за обид за тероризам и поседување на нелегално оружје. Бомбата екплодирала во тоалет во еден хотел во Копенхаген, на 10 септември, минатата година. Истражителите веруваат дека бомбата експлодирала по грешка, и дека човекот сакал да ја испрати во данскиот весник, кој објави карикатура на пророкот Мухамед, што предизвика негодувања во муслиманскиот свет.
XS
SM
MD
LG