Достапни линкови

Хрватска се подготвува за посетата на папата


Папата Бенедикт Шеснаесетти
Повеќе од 10 илјади луѓе во Хрватска се вклучени во подготовките за пречек на папата Бенедикт Шеснаесетти, кој треба да го посети Загреб, престојниот викенд. Неговата посета ќе ја чини Хрватска 2,5 милиони евра. Невладини организации најавија протести за време на посетата на папата, заради расфрлање на народните пари за пречек на еден човек. Освен тоа дел од невладините организации се против неморалното и неетичкото однесување на свештениците од Католичката црква.
XS
SM
MD
LG