Достапни линкови

Таџикистан-остранета гигантската статуа на Ленин


Статуата на Ленин во Таџикистан
Во Таџикистан е остранета најголемата статуа во Централна Азија, статуата на лидерот на комунистачката револуција во Русија Владимир Ленин, соопштија од канцеларијата на градоначалникот на вториот по големина град во Таџикистан Кујанд, поранешен Лининбад. Статуатa висока 12, 5 метри без пиедестал, или 23 метри со него била остранета во понеделникот навечер. Остранувањето е направено како дел од подготовките за прославата на 20-годишнината од независноста нa Таџикистан.
XS
SM
MD
LG