Достапни линкови

Во Грција отворен најдолгиот тунел на Балканот


Најдолгиот тунел во Грција и на Балканот веќе е во експлоатација, јавуваат грчките медиуми.
Тунелот се наоѓа на главната магистрала меѓу Атина и Солун, поконкретно во реонот на Темпи, област Тесалија во централниот дел на земјата.
Изградбата на тунелот, чија должина е 6,1 километри, почна во 2008 година, и е во вредност од 1,3 милијарди евра
XS
SM
MD
LG