Достапни линкови

Повторно битки во Јемен


Јемен
Нови борби се водат во главниот град на Јемен, Сана , и покрај загриженоста на меѓунароната заедница за влошувањето на состојбата со насилството во земјата каде претседателот Али Абдула Салех се обидува да го задуши востанието, јавуваат новинските агенции. Во понеделникот владини авиони бомбардирале цели околу јужниот град Зинјибар, каде што бунтовниците претходно соопштиле дека ја преземале контролата на градот. Според неофицијалните информации на новинските агенции во изминативе неколку дека загинале на 30 луѓе.
XS
SM
MD
LG