Достапни линкови

Русија го забрани увозот на зеленчук од Германија и Шпанија


Русија го забрани увозот на секаков вид зеленчук од Германијa и од Шпанија, поради појавата на заболувања предизвикани од бактеријата ешерихија коли. Во Германија досега починале 10 луѓе заразени од бактеријата која се наоѓала во контаминирани краставици од Шпанија. Случаи на заразени се пријавени и во Шведска, Данска, Холандија и Велика Британија. Властите во Чешка и во Австрија го повлекоа сомнителниот зеленчукот од продавниците.
XS
SM
MD
LG