Достапни линкови

ОН:Шокантна е бруталноста врз демонстрантите во Сирија


Комесарката за човекови права на ОН, Нави Пилај
Сириските безбедносни сили го напаѓаат градот Талбиса , со сите расположливи средства. Вчера безбедносните сили ги започнаа нападите на Тилбиса и градот Растен. Активистите за човекови права велат дека во нападите најмалку 11 луѓе загинале , а сириската државна новинска агенција јавува и за четворица загинати војници. Шефицата на Комитетот за човекови права при ОН, Нави Пилај изјави денеска дека шокира бруталност што се превзема против демонстрантите во Сирија. Организациите за човекови права соопштуват дека од почетокот на протестите досега 1000 луѓе загинале а 10 илјади се уапсени.
XS
SM
MD
LG