Достапни линкови

Јеменската војска напаѓа упоришта на исламски милитанти


Анти-владини протести во Таиз
Јеменски авиони извршиле воздушни напади над јужниот град Зињибар, за кој тврдат дека е во рацете на исламските милитанти, тврдат граѓаните. Зињибар беше центар на насилствата меѓу милитантите и војската овој викенд. Претходно денеска, дваесет демонстрантите загинале кога безбедносните сили упаднале во нивниот камп во вториот по големина град, Таиз. Таиз е центарон на антивладините демонстрации кои започнаа пред 4 месеци. Демонстрантите бараат да си оди претседателот Али Абдула Салех, по повеќе од 30 години владеење.
XS
SM
MD
LG