Достапни линкови

Младиќ е болен и нема да го дочека судењето, тврди неговиот адвокат


Ратко Младиќ по апсењето
Адвокатот на Ратко Младиќ, Милош Шаљиќ изјави дека Младиќ е толку болен што нема да биде жив да го дочека судењето. Адвокатот веќе побарал на Младиќ да му се направат кардиолошки, психички, невролошки и други испитувања. Владините доктори веќе изјавија дека Младиќ е подготвен да му биде испорачан на Хашкиот трибунал, каде се соочува со обвинение за геноцид, воени злодела и злодела против човештвото. Шаљиќ изјави дека денеска ќе поднесе жалба против екстрадицијата на Младиќ .
XS
SM
MD
LG