Достапни линкови

Русија уништи 50 насто од залихите на хемиско оружје


Русија уништи половина од 40 те илјади тони хемиско оружје и тоа една година пред рокот, предвиден со меѓународните обврски. Ова денеска во Москва го соопшти шефот на Федералната агенција за уништување на хемиското оружје Валериј Капашин. Русија и Соединетите држави имаат огромни залихи кои мора да бидат уништени до идната година.
XS
SM
MD
LG