Достапни линкови

Билд: ЦИА предупредува на воен преврат во Грција


ЦИА предупредува на воен преврат во Грција заради жестоките економски мерки и очајната состојба на земјата, пишува германскиот весник „Билд,,.
Според таблоидот, ЦИА во својот извештај споменувала дека протестите по улиците на Атина можат да доведат до растечко насилство и на тој начин до револуција и оти како последица на тоа грчката влада ќе ја загубела контролата во земјата. Весникот наведува и извештај на ЦИА во кој се споменувало евентуален воен преврат, во случај ситуацијата во Грција да излезе надвор од контрола.
XS
SM
MD
LG