Достапни линкови

Германските власти ќе ги затвараат нуклеарните централи


Нуклеарна централа во Германија
Германската владејачка коалиција соопшти дека планира да ги затвори сите нуклеарни централи во земјата до 2020 година. Одлуката е донесена по дебатата во Германија околу безбедноста на земјата, која беше потикната поради катастрофата која настана во Јапонија, кога нуклеарната централа Фукушима беше погодена од земјотресот и цунамито во земјата.
XS
SM
MD
LG