Достапни линкови

САД изрази загриженост за насилството на геј парадата во Москва


Геј парадата во Москва
САД изразија загриженост за насилството на геј парадата во Москва и ги повикаа руските власти подобро да го обезбедуваат фундаметалното право на собири на граѓаните.
Според соопштението на Стејт Департментот мирните демонстрации за правата на лезбејките и хомосексуалците биле прекинати од група на контра демонстранти, при што полицијата реагирала и уапсила некои од учесниците, меѓу кои имало и американски државјани.
XS
SM
MD
LG