Достапни линкови

Обама одбра нов амбасадор за во Русија


Мајкл МекФаул
Американскиот претседател Барак Обама планира да го номинира неговиот главен советник за руска политика, Мајкл МекФаул, за амбасадор на САД во Москва. МекФаул, е виш директор за руски и евроазиски прашања при Советот за национална безбедност. Тој треба да го замени Џон Бејрли, кој функцијата ја извршува од 2008 година. МекФаул, нема дипломатско искуство, но на него се гледа како на човек кој може да ги ресетира односите со Русија.
XS
SM
MD
LG