Достапни линкови

Карла дел Понте очекува и Хаџиќ да биде уапсен


Карла дел Понте
Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека очекува оти по апсењето на Ратко Младиќ, ќе биде пронајден и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ. Таа во интервју за швајцарскиот неделник „Зонтагс цајтунг“ вели дека до сега српските власти биле „концентрирани“ на Младиќ, а сега сигурно интензивно ќе трага за Хаџиќ. Хаџиќ е обвинет за воени злосторства во текот на војната во Хрватска од 1991 до 1995 година.
XS
SM
MD
LG