Достапни линкови

ОН треба да одлучат дали ќе ја продолжат Мисијата во Судан


Советот за безбедност на Обединетите нации, а не суданската влада, треба да одлучи дали мисијата на ОН во Судан ќе продолжи , откако земјата се подели на два дела, изјави портпаролката на ОН. Мисијата на ОН во Судан, со својата работа треба да заврши на 9 јули, денот кога се очекува југот и формално да се отцепи од земјата .
Мисијата, работи на спроведување на мировниот договор од 2005 година, со кој се стави крај на децениската граѓанска војна меѓу северот и југот.
XS
SM
MD
LG