Достапни линкови

Починал лидерот на Абхазија


Лидерот на Абхазија Сергеј Багапш
Лидерот на Абхазија Сергеј Багапш, кој го водеше грузискиот отцепен регион од 2005-та година, почина денеска, соопштуваат руските власти. Тој починал во болница во Москва, каде пред неколку дена му била направена операција на белите дробови. Абхазија заедно со Јужна Осетија, се отцепија од грузиска контрола во 2008-та и прогласија независност. Овој потег беше поздравен од страна на Русија, но регионите не се признаени од Грузија и од Западните земји.
XS
SM
MD
LG