Достапни линкови

Сириските власти зазеле два града


Анти-владини протести во Сирија
Трупите на сириската влада, со придружба на тенкови, влегле утрово во двата централни градови Растен и Талбиса, кои беа седиште на најжестоките демонстрации против режимот на претседателот Басар Асад, соопштуваат сириски активисти. Според нив безбедносните сили ги затвориле сите патишта кои водат од тие два града кон провинцијата Хомс, во центрланиот дeл нa Сирија. Организациите за човекови права наведуваат дека од почетокот на немирите пред 10 недели до сега, загинале повеќе од 1000 луѓе
XS
SM
MD
LG