Достапни линкови

Правни експерти-Обвинението против Младиќ да се сведе на една точка


Ратко Младиќ
Обвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што да содржи само една точка - злосторство против човештвото по командна одговорност, со цел правдата да биде спроведена подобро отколку што беше тоа во случајот со Слободан Милошевиќ“, изјави поранешниот судија за воени злосторства на Обединетите нации Џефри Робертсон. Австралискиот правен експерт смета дека ограничувањето на судењето на тој начин ќе овозможи спроведивање на правдата пред неизбежните тврдењата за болеста, возраста и неспособноста на Младиќ да го издржи судењето.
XS
SM
MD
LG