Достапни линкови

„Локхид Мартин“ под сајбер напад


Борбени авиони Ф-35
Американската компанија "Локхид Мартин", една од најголемите светски фирми за воена опрема , претрпела голем удар на нејзиниот информативен систем, соопштуваат американските власти. И од компанијата потврдуваат дека дошло до сајбер напад на нивната мрежа. Од таму велат дека иако „нападнот“ бил многу силен , тимот за безбедност на информациите во компанијата презел агресивни мерки за заштита, па така останале сигурни личните податоците на купувачите и на вработените .
"Локхид Мартин" е меѓу другото и конструктор на борбените авиони Ф-16, F-22 и Ф-35.
XS
SM
MD
LG